V nedeľu 17. septembra 2017 na záver odpustovej sv. omše v r. k. kostole posvätil p. farár Mgr. Zbigniew S. Slawek pamätnú dosku bývalému šoltýskemu farárovi vzdelancovi, národovcovi a publicistovi Andrejovi Rojkovi, ktorý pôsobil na Šoltýske od 5. júla 1885 do 10. novembra 1888 a opätovne od 26. novembra 1889 do 15. januára 1892. V medziobdobí uvedených rokov pobudol vo väzení, do ktorého bol odsúdený zato, že bojoval za sociálne a národné požiadavky v záujme slovenského vidieckeho ľudu a za svoje politické postoje. Tieto postoje boli dôvodom aj toho, že bol prekladaný na odľahlé farnosti bez cestného a poštového spojenia, aby bol pozbavený vplyvu na široké vrstvy slovenského pospolitého ľudu. Svoju bohatú literárnu činnosť zameral na výchovu slovenského ľudu. Svoje poviedky a úvahy uverejňoval hlavne v časopisoch Kresťan, Cyril a Metod a v ďalších. Angažoval sa aj v Spolku sv. Vojtecha kde bol jednateľom. Pre obce kde pôsobil predplácal slovenskú, ale i českú tlač. Do dnešných časov opatrujú v niektorých rodinách v Šoltýske a Ďubákove 4. vydanie knihy Andreja Radlinského Nábožné Výlevy, ktorú propagoval a nahováral cirkevníkov na jej zakúpenie.
Dosku venovalo Občianske združenie Jasenina Šoltýska. O životopise a účinkovaní A. Rojka prehovoril k prítomným Juraj Laššák, predseda združenia. Uviedol, že významný je zápas A. Rojka za možnosť vzdelávania slovenskej mládeže v národnom slovenskom jazyku. Preto podporoval používanie štúrovskej slovenčiny, tak ako ju kodifikoval J. Hatala. Robil zbierky na otvorenie Nižšieho katolíckeho gymnázia v Kláštore pod Znievom a Matice Slovenskej. Prispel na pomník Jána Hollého a podporil divadlo v Liptovskom Mikuláši. Na Šoltýsku prišiel z r.k. farnosti v Tisovci, kde sa postaral v r. 1863 o obnovu tamojšieho kostola a zorganizoval oslavu z príležitosti 1000-stého výročia príchodu vierozvestov Cyrila a Metóda na Veľkú Moravu. Ako jediný sa z rožňavskej diecézy zúčastnil takýchto osláv v moravskom Velehrade.
Inštalovaním pamätnej dosky zahajuje obč. združenie Jasenina štvrťrok A. Rojku počas, ktorého chce informovať verejnosť o jeho pôsobení a činoch formou publikovania a besied. Dňa 10. decembra t. r. uplynie 110 rokov od jeho úmrtia. Zomrel v roku 1907 v Lome nad Rimavicou. Tam je aj pochovaný na starom lomovskom cintoríne.